İntihal İşlemleri

TEZLERİN İNTİHAL KONTROL İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

 

Öğrencilerimizin intihal konusunda yapması gereken tek şey; aşağıdaki yönergeleri uyguladıktan sonra, tezlerinin .pdf halini fbetez.yildiz@analysis.urkund.com adresine e-posta atmalarıdır: (Aşağıdaki hususlara uymayan tezlerin intihal kontrolü yapılamamaktadır)

 • 1) tezler .pdf formatında gönderilmeli
 • 2) .pdf dosyasının ismi "Öğrenci Adı Soyadı- Anabilim dalı- Tezin durumu" şeklinde olmalı.
 •  Pdf İsim Örneği; 
 • İlk İntihal Kontrolü için: "Ayşe  Yıldırım- Bilgisayar Müh- Juriye Sunulan Tez",
 • Son İntihal Kontrolü için: "Mehmet Kahraman- Matematik- Savunma Sınavında Kabul Edilen Tez"
 • 3) İçindekiler, Simge Listesi, Kısaltma Listesi, Özgeçmiş, Kaynakça çıkartılmalı
 • 4) Boyutu büyük olan tezlerde resimler (şekiller) silinmeli (25MB'dan büyük)
 • 5) Danışmanların e-posta adresi de  "Bilgi (CC)" kısmına eklenmeli
 •  
 • TURNITIN kullanıcı hesabı oluşturma ve tez yükleme kılavuzu için tıklayınız.

  Hesap oluşturulurken, Sınıf Numarası: 19125004 ve Sınıf Kayıt Anahtarı: 3833108 girilerek kayıt olunmalıdır.

 •  

İNTİHAL KONTROL İŞLEMİYLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

SORU: İntihal İşlemleri kaç kez ve ne zaman yapılmalıdır?

İlk İntihal İşlemi ve Son İntihal İşlemi olmak üzere 2 kez yapılır. Ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi için lütfen Akış Şemalarımızı ve Mezuniyet Takvimimizi inceleyiniz. Çarşamba günü EYK'ya alınmasını planlayarak ilgili birimlere teslim ettiğiniz teziniz için en geç Pazartesi günü mesai bitimine kadar intihal işlemi e-postanızı göndermiş olmanız gerekir. Aksi takdirde tezinizin EYK'ya alınması işlemi bir sonraki haftaya ötelenir. Çarşamba günü EYK'ya alınmasını planlayarak ilgili birimlere teslim ettiğiniz teziniz için en geç Pazartesi günü mesai bitimine kadar intihal işlemi e-postanızı göndermiş olmanız gerekir. Aksi takdirde tezinizin EYK'ya alınması işlemi bir sonraki haftaya ötelenir.

SORU: Tezimi gönderdikten sonra size ulaşıp ulaşmadığını nasıl bilebilirim?

Tezinizi e-posta attıktan kısa bir süre sonra size otomatik (İngilizce) bir e-posta gönderilir. E-postayı aldıysanız, teziniz bize ulaşmıştır. Öte yandan bu e-postadaki ilgili linke tıklayıp, k.adı ve şifre girdikten sonra tezinizi görüntüleyebilirsiniz. 

Böyle bir e-posta almadıysanız, lütfen "istenmeyen e-posta" kutunuzu kontrol ediniz. Orada da olmaması durumunda lütfen tezinizi tekrar yukarıdaki adrese gönderiniz.

SORU: Tezimin intihal oranının uygun aralıkta olup olmadığını nasıl öğrenirim?

-Eğer tezinizin intihal oranı uygun aralıkta ise; ayrıca bir bilgilendirme maili veya mesajı gönderilmemektedir. Bu bağlamda ; tezinizin bize ulaştığına dair otomatik e-postayı aldıysanız ve sonrasında sizinle iletişime geçilmemişse teziniz intihal kontrolünden başarıyla geçtiği anlamına gelir.  Akış Şemalarımızdaki diğer süreçleri yerine getirmeye devam edebilirsiniz.

-Eğer tezinizin intihal oranı üst sınırın üzerinde ise; ilgili görevli sizinle e-posta/telefon yoluyla iletişime geçer. Ve yapmanız gerekenler hakkında sizi bilgilendirir.

SORU: İntihal kontrolünden sonra, raporu alıp herhangi bir yere teslim etmem gerekli mi?

Hayır, bu noktada öğrencilerimizin yapması gereken herhangi bir işlem yoktur. İntihal kontrolünü yapan görevlilerimiz enstitümüz öğrenci işlerindeki ilgili memura raporu teslim eder.

SORU: İntihal kontrolünü danışmanım kendi Urkund hesabıyla yapabilir mi?

Hayır, intihal tespiti tez danışmanları tarafından değil, enstitüdeki ilgili görevlilerimiz tarafından yapılmaktadır. 

Not: Öte yandan; "Juriye sunulacak tezlerin nihai hallerinin teslimi (ilk tez teslimi)" sürecinde gerekli olan FR-1088 Orijinallik Beyan Formunu imzalamanız ve danışmanınıza imzalatmanız ve sonrasında ilgili birime teslim etmeniz gerektiğini unutmayınız. Ayrıntılar için yukarıdaki akış şemalarımızı inceleyiniz.