Sıkça Sorulan Sorular

 

Lisansüstü Yönetmeliğimiz ve Senato Uygulama Esaslarımız değiştiği için bu sayfadaki bazı bilgiler güncel olmayabilir. Güncellemelerimiz tamamlanana kadar söz konusu bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

YTÜ Lisansüstü Yönetmeliği       YTÜ Senato Uygulama Esasları

 

Tezsiz yüksek lisansa başvurmak için herhangi bir ortalama şartınız var mı? ALES ve YDS puan şartlarınız nelerdir?

Tezsiz yüksek lisans programlarına herhangi bir lisans diplomasına sahip adaylar başvurabilir. Tezsiz yüksek lisans programlarına başvurular için son üç yılda alınmış ALES Sınavı sonuç belgesi şartı vardır. ALES puanı için her hangi bir alt sınır yoktur. Türkçe tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil belgesi aranmaz.

 

Tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans programı arasındaki fark nedir?

Tezli yüksek lisans programlarının azami öğrenim süresi 3 yıldır ve en geç 2. yarıyılın sonunda tez danışmanınızın atanması gerekmektedir. Tezsiz programların ise öğrenim süresi 1 yıldır ve tez yazmanız gerekmemektedir fakat danışmanların kontrolünde dönem projeleri hazırlanmaktadır. Ayrıca 2.Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans programlarında harç ödemesi vardır.

 

Tezsiz yüksek lisans programlarında harç var mıdır? Ücretleri ne kadar?

Birinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans programlarında harç ödemesi yoktur, harç ödemesi 2.Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans programlarında vardır. Harç ücretlerini başvuru döneminde http://www.sks.yildiz.edu.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.

 

Birden fazla programa aynı anda başvuru yapabilir miyim?

Evet, aynı anda istediğiniz üniversitelerde istediğiniz yüksek lisans programlarına başvurabilirsiniz.

 

Dersler hangi gün ve saatlerde yapılmaktadır?

Ders günleri her programa göre değişmekle beraber genel şablonumuza göre hafta içi yapılacak dersler 18:00-23:00 saatleri arasında hafta sonu yapılacak dersler Cumartesi günü 09:00-18:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

 

Devam zorunluğu var mıdır?

Devamsızlık, derse ve ilgili dersin öğretim üyesine bağlı olmakla birlikte derslere % 70 devam zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Tezsiz yüksek lisans programını tamamladıktan sonra doktora yapabilir miyim?

6 Şubat 2013 YÖK yönetmeliğine göre Tezsiz yüksek lisans mezunu bir öğrenci doktoraya başvuru yapamayacaktır. Fakat kayıt tarihi 6 Şubat 2013’den önce olan öğrenciler mezun oldukları zaman doktora programına başvuru yapabilirler.

 

Programa kayıt yaptırdım fakat öğrenci sayısı yetersiz olursa program kapatılır mı?

Tezsiz yüksek lisans programlarının açılması için minimum öğrenci şartı bulunmaktadır, bu şart sağlanamaz ise program açılmayacaktır.

 

Askerlik işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Askerlik Tecil İşlemi yalnızca öğrencinin yazılı talebine istinaden yapılır. Öğrenci talep etmediği sürece Askerlik Şubeleri ile herhangi bir yazışma Enstitü tarafından yapılmaz. Tecil yapılabilmesi için;

 

1- Öğrencinin bakaya durumunda olmaması,

2- Güncel bir askerlik durum belgesi olması,

3- Dilekçe ile Enstitü Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir.