Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

 

Program İsmi:  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Dil: Türkçe / Tezsiz

Program İrtibat: Doç.Dr. Cem Akça | Sek. Gökhan Kesebir

ePosta: akca@yildiz.edu.tr | mem_blm@yildiz.edu.tr

Tel: 0212-383-4689 | 0212-383-4661

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tezsiz yüksek lisans programları için hazırladığımız "Sıkça Sorulan Sorular" sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Programın Tanımı:

Akademik kariyer yapmaktan ziyade, özellikle iş hayatında daha avantajlı bir konum elde etmek için tercih edilen yüksek lisans türü tezsiz yüksek lisans eğitimidir. Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programını tercih edenler çoğunlukla iş dünyasından gelenler olduğu için dersler genelde ikinci öğretim olarak (mesai dışı) uygulanır. Programın diğer yan amacı ise; Endüstriyel üretim ve malzeme alanlarındaki gelişmeleri yakından takip edebilecek ve güncel teknolojileri kullanarak problemlere çözüm önerisi getirebilecek, uluslararası düzeyde bilgiye sahip insan kaynağı sağlamaktır.

 

Programın Kazanımları:

- Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programının amacı, mühendislik ve teknoloji yönetiminde operasyonel ve stratejik düzeydeki karar verme ve uygulama aşamalarında gerekli bilgi birikimini öğrencilere aktarmaktır.

- Ders ve müfredatlar günümüzde Metalurji ve Malzeme alanlarında yaygın teknoloji kullanımı ve problemlerinin çözümüne olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Özellikle Endüstride çalışan Öğrencilere, problem çözmeye odaklanmış bir yapı içerisinde, ilgili alandaki temelleri ve kantitatif yöntemler arasında dengeli bir içerik sunulmaktadır.

- Malzeme ve Metalurji Mühendisliği kavramlarını isans seviyesinde daha ileri bir düzeye taşımak, tanımlamak ve uygulamak,

- Endüstriyel malzemelerdeki problemleri teşhis ve çözüm analizleri sunmak,

- İlgili alandaki mühendislik problemlerini tasarlayıp optimum çözümler üretmek,

- Mevcut Lisans ve Endüstriyel bilgiyi geliştirme yöntemleri bulmak,

- Profesyonel ve etik davranış sorumluluğu aşılamak,

- Bilimsel bilgiye ulaşmanın yollarını öğretmek.

 

Kazanılan Derece

Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği alanında (Tezsiz) alanında yüksek lisans derecesi almaya hak kazanmaktadırlar. Kredili derslerini ve dönem projesini başarıyla tamamlayan kişiye Yüksek Lisans Diploması verilir.

 

Başvuru Koşulları

- Bir lisans derecesine sahip olmak

- ALES sınav sonuç belgesine sahip olmak