Doktora Yeterlik Başvurusu Yapacak Öğrencilerin Dikkatine

2016-2017 Güz dönemi öncesi kayıt olmuş öğrencilerin YÖK mevzuatı gereği yeni dönemleri 2016-2017 Güz dönemi itibariyle başlamaktadır. 2016-2017 Güz dönemi ve öncesinde kayıt olmuş tüm doktora öğrencileri bu dönem 5. dönemleri olduğu için DOKTORA YETERLİK başvurusu yapmak zorundadırlar. Başvuru yapmayanların veya başvuru yapıp sınava girmeyenlerin ilk başarısızlıkları sayılacaktır!!!
 
 

Yeterlik başvuruları 24 Eylül pazartesi günü başlayacak olup 2 Ekim Salı günü son bulacaktır.

 Aşağıdaki şartları sağlayan doktora öğrencileri GSIS sisteminden başvuru yapabileceklerdir.

Yeterlik başvurular 24 Eylül pazartesi günü başlayacak olup başvurularda aşağıdaki durumların dikkate alınması önem arz etmektedir.

  1. 2016-2017 Güz dönemi öncesinde kayıt olmuş doktora öğrencilerinin başvurularında aranacak şart:

Başarılı olunmuş 8 ders (24Kredi)

 veya

Başarılı olunmuş 7 ders (21Kredi)+ Seminer(6001)+ Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Etik

Bu grup için programın minimum zorunlu derslerin alınması zorunluluğu yoktur

  1. 2016-2017 güz dönemi kayıtlı olan doktora öğrencilerin başvurularında aranacak şart:

               7 ders (21Kredi)+ Seminer(6001)+ Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Etik

Bu grup için programın minimum zorunlu derslerin alınması zorunluluğu yoktur

  1. 2016-2017 Bahar dönemi ve sonrasında kayıtlı olan tüm doktora öğrencileri için aranacak şart:

              7 ders (21Kredi)+ Seminer(6001)+ Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Etik     ve

  • Alınan 7 dersin (21 Kredinin) en az 4’ü (12 kredi) kayıtlı oldukları program derslerinden olmalı(bu 4 ders içinde programın en az sayıda zorunlu dersleri de bulunmalıdır. NOT: Bazı programlarda havuz zorunlu dersler olup bunlardan alınması gereken minimum sayı senato onaylı EXCEL’de belirtilmişti. Excel için tıklayınız)

 

  •   “Alınan 7 dersin (21 Kredinin) en az 4’ü (12 kredi) kayıtlı oldukları programın eğitim planındaki derslerinden olmalı” şartı sağlanıyor ise geriye kalan 3 ders aynı anabilim dalı çatısı altında herhangi bir yüksek lisans veya doktora programının dersi olabilir. Bu 3 dersin içinde en fazla 2 ders Anabilim dalı dışından olması gerekir. Minumum şart :  4 ders kendi programının eğitim planındaki dersler+1 ders kendi Anabilim dalı çatısı altında herhangi bir ders+en fazla 2 ders anabilim dalı dışından alınan ders

 

  • Anabilim dalı dışı kavramı: Farklı üniversiteden alınmış ders, YTÜ farklı anabilim dalından alınmış ders, erasmus kapsamında alınmış ders vs.
  • Yukarıdaki koşulları sağlayamayan öğrencilerin yeterlik başvurusu yapmamaları ve eksik derslerini tamamlamaları gerekmektedir. İlgili şartları sağlayamadığı halde başvuru yapan öğrencilerin yeterlik başvuruları geçersiz sayılacaktır.